Moja szafa

Dlaczego warto szyć ?

Odkryłam, że szycie sprawia mi całkiem sporą przyjemność, ponieważ zaspokaja potrzebę kreatywności (nawet jeżeli wykrój jest kropka w kropkę z Burdy)  🙂  . Co prawda na razie niewiele tego, gdyż i czasu wolnego jak na lekarstwo ale damy radę.        Więc do rzeczy, jakie widzę korzyści z szycia ubrań nawet jeżeli zlecamy to krawcowej, w czasach ogólnej dostępności odzieży wszelakiej maści.

Dla mnie ważne jest aby tkanina była naturalna. Nie przepadam za sztucznymi włóknami a niestety większość sukienek, szczególnie tych na sezon jesień-zima wykonana jest z poliestru. Z bluzkami i spodniami jest trochę lepiej, większość nadal szyje się z tkanin bawełnianych. Najgorsza sytuacja przedstawia się w przypadku swetrów. Konia z rzędem temu, kto znajdzie na wieszaku w sklepie sweter z wełny w przystępnej cenie. Przytłaczająca większość wykonana jest z akrylu. Jako zmarzluch wolę jednak wełnę.

 

 

Mój grafitowy sweterek z wełny, niestety zdjęcie nie wyszło najlepiej.

Kolejna sprawa, tkaniny z których szyte są ubrania najczęściej produkuje się w Chinach, nawet polscy producenci zwykle nie podają skąd pochodzi tkanina. Często tkaniny nie mają testów bezpieczeństwa użytkowania, nie wiadomo, czy użyto bezpiecznych farb. Szczególnie istotne jest to w przypadku ubrań dla dzieci.

 

 

 

Sukienka dla dziecka, z polskiej tkaniny dresowej.

Pozostaje jeszcze kwestia niepowtarzalności stroju, indywidualnego dopasowania do sylwetki.

Oczywiście ma to również swoje minusy. Jeżeli sami bierzemy się za szycie, nie zawsze efekt końcowy spełni nasze oczekiwania (coś o tym wiem), możemy zmarnować tkaninę. Na początku najlepiej wybrać proste fasony i tkaniny z których łatwiej się szyje.

Z kolei jeżeli wybierzemy się do dobrej krawcowej wzrastają koszty ubrania. Ale w końcu dawniej elegantki i eleganci uważali, że lepiej mieć jedną rzecz świetnej jakości, taką “na miarę” niż kilka w których i tak źle się czujemy.

15

Jeżeli spodobał Ci się wpis, podziel się