Ogród i balkon

Dokarmianie ptaków

Dokarmianie ptaków

       Zima zbliża się wielkimi krokami, więc nadchodzi czas dokarmiania ptaków. Najlepiej rozpocząć dokarmianie, gdy pojawią się ujemne temperatury i pokrywa śnieżna, które utrudniają dostęp do pożywienia. Żeby nie zaszkodzić naszym skrzydlatym przyjaciołom, raz zaczynając dokarmiać powinniśmy kontynuować to przez cały sezon, ponieważ ptaki przyzwyczajają się do konkretnego miejsca. Potrzebna jest również odpowiednia karma i systematyczne sprzątanie karmnika , tak żeby pokarm nie psuł się. Konstrukcja karmników powinna chronić wyłożoną karmę przed deszczem, śniegiem, zwianiem przez wiatr a jednocześnie umożliwiać ptakom łatwy dostęp do karmy. Karmniki najlepiej zamocować w zacisznym miejscu, osłoniętym od wiatru i słońca np. pod drzewami lub blisko gałęzi drzew. Zagrożeniem dla ptaków są koty, dlatego karmnik powinien być tak usytuowany, aby nie mogły dostać się do niego.

Zajmijmy się najpierw karmnikami dla ptaków takich jak: wróble, mazurki, dzwońce, szczygły, zięby, gile. Mogą pojawić się także sikory ubogie, kowaliki i bogatki modre.   Dokarmiamy je zimą ziarnami owsa, pszenicy, jęczmienia, nasionami lnu, pestkami dyni, orzechami, płatkami zbożowymi (np. owsianymi, pszennymi) oraz owocami głogu, dzikiej róży, bzu czarnego, tarniny itp.

W książce “Ptaki w ogrodzie” autorstwa Mariana Szokalskiego i Jerzego Wojtatowicza z 1989 roku, jako najlepsze przedstawione są karmniki heskie, gdyż są niezawodne nawet w najgorszą pogodę, jednak mają dość skomplikowaną budowę i spore gabaryty (wysokość 160 cm).

Karmnikiem o prostszej budowie ale również dobrze chroniącym przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jest karmnik ścienny.

 

 

 

 

 

 

 

 

Oczywiście najbardziej popularne i pełniące często też funkcje ozdobne są karmniki domki, jednak ponieważ nie chronią wystarczająco karmy przed warunkami atmosferycznymi, trzeba częściej je doglądać i czyścić.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejnym typem są karmniki automatyczne. Tu  przykład karmników butelkowych. Są praktyczne, nie trzeba codziennie ich doglądać, dlatego mogą być stosowane w ogródkach działkowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcemy, żeby w naszym ogrodzie lub na balkonie zagościły sikory, które lubią słoninę (nie może być solona czy wędzona), potrzebujemy dla nich karmnika o innej konstrukcji.

Sprawdzą się odwrócone doniczki i puszki stosowane do mieszanki tłuszczu i nasion oleistych oraz siatki.

Można również wykonać karmnik z kawałka sklejki lub deseczki do której przybijamy gwóźdź do zawieszania słoninki a poniżej listewkę na której będą siadać nasze sikorki. My mieliśmy taki na balkonie, miło było gdy z rana przez drzwi balkonowe zaglądali nam do pokoju nasi mali skrzydlaci goście.

 

 

 

 

Źródła: “Ptaki w ogrodzie” – M. Szokalski i J. Wojtanowicz

karmniki automatyczne: httpwww.spaaz.dephotoBea-GassnerTolles-Vogelfutterhaus-zum-Selbermachen-aus-einer-alten-PET-Flasche.1415174376

15

Jeżeli spodobał Ci się wpis, podziel się