Eko - porządki

O zbiórkach odzieży używanej

    Zarówno w tych całkiem małych, jak i tych większych miejscowościach, co jakiś czas pojawiają się ulotki z informacją o zbiórce odzieży używanej. Reakcje mieszkańców są różne, nierzadko negatywne, zresztą niejednokrotnie podsycane przez prasę i telewizję.

Wiele osób uważa, że ubrania te trafiają do sklepów z odzieżą używaną, zostaną ponownie sprzedane i oczywiście ktoś na tym zarobi.

I bywa, iż osoby takie mają rację ale no właśnie, jak często jakieś niepozorne “ale” zmienia całkiem postać rzeczy.

Tak więc, spróbujmy nakreślić jak przebiega cały proces na podstawie informacji, które udało nam się uzyskać.

Zbiórką odzieży zajmują się najczęściej małe, zwykle jednoosobowe firmy. Powinny mieć podpisaną umowę z którąś z fundacji i pozwolenie z Ministerstwa. Są dwie formy współpracy takich firm z fundacjami.

Pierwszapolega na czerpaniu dochodu bezpośrednio ze sprzedaży odzieży przez firmy, nazwijmy je “zbierające” do fundacji . Zarobek firmy zbierającej uzależniony jest od ilości dostarczonych ubrań.

Odzież jest segregowana, część trafia do sprzedaży do sklepów z odzieżą używaną, część przetwarzana jest na czyściwo do zakładów produkcyjnych. Pewna jej ilość, w zależności od potrzeb, rozdawana jest przez instytucje charytatywne ubogim.

Fundacja z dalszej odsprzedaży ubrań finansuje chociażby obiady dla ubogich dzieci.

Druga forma polega na udostępnieniu loga fundacji.

Firma wpłaca co miesiąc określoną, stałą kwotę, za udostępnienie loga. Z tego typu współpracy najczęściej korzystają większe firmy, mające kontenery, ponieważ mniejszych na to nie stać.

Oczywiście w tym przypadku ilość wrzuconej odzieży nie ma wpływu na dochód jaki otrzyma fundacja.

Tak więc firmy zbierające odzież roznoszą ulotki (zatrudniają w tym celu studentów, uczniów, osoby chcące sobie dorobić), zbierają wystawione przed domami worki z ubraniami i odwożą do fundacji.

Konkurencja między nimi jest spora a zysk niezbyt pewny, jednak pozwala to części osób na przeżycie i niezasilanie dosyć długiego w Polsce szeregu bezrobotnych.

Oczywiście zdarzają się ludzie podszywający się pod tego typu firmy, nie mający umowy z żadną z fundacji, dlatego warto sprawdzić czy dana instytucja charytatywna istnieje.

Przykładowe fundacje uzyskujące w ten sposób środki na pomoc potrzebującym: Fundacja RECO, Unicef, Kairos, Nowy Świat, PCK itp.

Biorąc pod uwagę, że ilość ubrań, głównie z Chin, znacznie wzrosła a ich trwałość i długość użytkowania przez jednego właściciela jest coraz mniejsza, bez recyklingu i ponownego obrotu zwiększamy znacznie ilość śmieci na wysypiskach.

Podsumowując, teoretycznie oddając ubrania możemy nie widzieć w tym żadnych korzyści, dodatkowo mając wrażenie, że ktoś się na nas dorabia ale … :

 • Wyrzucając odzież do pojemników na śmieci zanieczyszczamy środowiskopłacimy wyższe rachunki za wywóz większej ilości odpadów (oszczędność i ekologia).
 • Paląc niepotrzebne ubrania zanieczyszczamy powietrze, które sami wdychamy i oczywiście możemy zapłacić karę (oszczędność, ekologia i zdrowie).
 • Oddając odzież firmom zbierającym: część pieniędzy z niepotrzebnych nam rzeczy dostają fundacje, dzięki temu pomagamy potrzebującym, gdyż Oni często bardziej niż odzieży potrzebują obiadów i innego typu wsparcia, które musi być sfinansowane ze środków pieniężnych. Fundacjom częściej opłaca się oddelegować zadanie zbiórki odzieży niż osobiście poświęcać na to czas. Zmniejszamy bezrobocie, dając możliwość zarobku małym firmom i pracownikom zatrudnionym w tych nieco większych, być może tym samym zwiększając swoje szanse na rynku pracy (pomoc potrzebującym i zmniejszenie bezrobocia).

Mamy nadzieję, że rzuciliśmy nowe światło na bądź co bądź jeszcze kontrowersyjny dla niektórych temat 🙂

E.R., E.W., K.R.

 

15

7 komentarzy

 • Anita

  jezeli ma ktos niepitrzebna pralke to ja przyjme nie mam czym prac popsula mu sie mam dzieci bardzo wdzieczna za pimic bede odp

 • Jan Nowak

  A co robi wymieniona fundacja RECO (Recycling Collection) z Poznania? Kogo konkretnie wsparła? Ich strona internetowa została zawieszona…

 • Jan Nowak

  Sprawdziłem jeszcze KRS tej Fundacji – nie złożyła sprawozdań finansowych za rok 2011 i 2012, co tylko świadczy o jej wiarygodności. Ocenę pozostawiam zaintresowanym…

 • Dieter

  Fundacja RECO to wielka ściema. To nie jest żadna fundacja!!! To firma zbierająca używaną odzież itp. do sprzedaży w “lumpeksach”, a nie jak podają w ulotkach dla potrzebujących, na rozwój firmy i rozwój działalności, zatrudnienie osób itp. Nie oddawajcie niczego złodziejom. Lepiej dać bezpośrednio potrzebującemu, którego znasz. Po telefonie z zapytaniem dlaczego nie zostały zabrane worki z zawartością, odpowiedż padła, by schować worki do następnego razu. Należy zgłosić to do prokuratury.

 • takiJa

  Czasem sam oddaje odzież na tego typu zbiórki i przyznam, że nie widzę w tym problemu. Prawda jest taka, że mało jaki znajomy przyjmie odzież, druga sprawa to iż jest to cos niepotrzebnego wiec sie pozbywam.

 • Sabina

  Gdyby ktoś chciał oddać ubrania z pewnością, że trafią one w dobre ręce i pomogą potrzebującym, serdecznie polecam http://www.pomaganieprzezubranie.pl/ Oddając ubrania w rej akcji pomagamy konkretnej, wybranej przez siebie fundacji. Aby oddać swoje rzeczy nie trzeba nawet wychodzić z domu, wystarczy przez stronę zamówić kuriera który odbiera rzeczy bezpłatnie.

Jeżeli spodobał Ci się wpis, podziel się