Zdrowe odżywianie

Sok z brzozy – oskoła

      Już od jakiegoś czasu spotykaliśmy się z tematem soku z brzozy (Betula Alba). Kiedyś raz nawet próbowałem prosto z drzewa. W smaku przypomina zwykłą wodę, lekko kwaśną. Teraz wiosną postanowiliśmy zgłębić ten temat. Przyroda budzi się do życia i jest to chyba najlepszy czas jeżeli ktoś sam chce spróbować. Oczywiście nie polecamy wpadać do lasu z siekierą ale sok z brzozy można kupić również w sklepach. Za stosunkowo niewielką cenę możesz spróbować sam.

Sok z brzozy nazywany również oskołą lub bzowiną – jest bogaty w witaminy i mikroelementy.

W swoim składzie zawiera min. – kwas cytrynowy,kwas jabłkowy, wapń, fosfor, potas, magnez, żelazo, witaminy z grupy B, miedź, związki żywiczne oraz garbniki. Spośród kwasów występujących w soku brzozowym warto wymienić: salicylowy, protokatechowy, cytrynowy, octowy, askorbinowy, elagowy, chlorogenowy, bursztynowy. W soku brzozowym surowym (niefiltrowanym) obecne są również trójterpeny (kwas betulinowy, ursolowy) i kwasy żywicowe. Cenne leczniczo są również alkohole cukrowe (cyklitole) obecne w soku, np. inozytol, sorbitol, mannitol, dulcytol.

Na co działa sok z brzozy?

Używany od wieków jako lek na tak zwane zmęczenie zimowe ma działanie moczopędne oraz pobudza wydzielanie potu a tym samym oczyszcza organizm ze szkodliwych i zbędnych substancji.

Korzystnie działa na nerki – przeciwdziała tworzeniu się kamieni,  wątrobę oraz pobudza przemianę materii, odświeża i można go używać jako napój dietetyczny. Sok z brzozy naturalny może pełnić funkcje napoju energetyzującego i izotonicznego dla osób ciężko pracujących psychicznie i fizycznie, intensywnie uprawiających sport. Szybko przynosi uczucie przypływu siły. Pobudza układ immunologiczy i zwiększa naszą odporność na rożnego rodzaju zakażeni.

Sok z brzozy ma również właściwość łagodzenia alergii pyłkowej, co w dzisiejszych czasach kiedy praktycznie każdy ma na coś alergie jest szczególnie ważne.

Kuracja sokiem z brzozy

Picie soku brzozowego wskazane jest przez cały rok bez ograniczeń wiekowych. Wystarczy 2-3 razy dziennie wypijać nawet po pół szklanki przez okres 3-4 tygodni. Wyniki można zauważyć już po 3-4 dniach stosowania. Soku nie należy podgrzewać ponieważ traci swoje właściwości.

 Sok z brzozy można kupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz co zdarza się częściej w większych marketach w specjalnie wydzielonych działach.

Cena waha się w granicach –  ok. 5zł za 300ml i 10zł za 1000ml.

Sok z brzozy wykorzystywany jest również w kosmetyce

  • jako naturalny antyoksydant, chroni skórę przed wolnymi rodnikami i czynnikami rakotwórczymi oraz przyśpieszającymi jej starzenie;
  • silnie pobudza syntezę kolagenu i elastyny w skórze;
  • w przypadku atopowego zapalenia skóry, alergii oraz łuszczycy zmniejsza zmiany skórne, obrzęki oraz likwiduje objawy świądu;
  • jest regulatorem wydzielania sebum, ma właściwości przeciwzapalne, hamuje również rozwój bakterii trądzikowych Escherichia coli i Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty);
  • wykorzystywana jest w niwelowaniu przewlekłych wyprysków (egzema) oraz trądziku pospolitego, różowatego i sterydowego;
  • Okłady na oczy z soku brzozowego działają kojąco ,odżywiają, nawilżają, usuwają cienie i worki pod oczami, likwidują stan zapalny i uczucie zmęczenia oczu;
  • Przemywanie skóry sokiem z brzozy działa ujędrnia, rozjaśnia oraz odżywia skórę;

Ważny jest fakt, że substancje te są całkowicie bezpieczne dla organizmu, nie mają  toksycznego działania, nawet w bardzo dużych stężeniach.

Pozyskanie soku w umiejętny sposób nie wpływa niekorzystnie na same drzewo.

Pozyskanie soku z brzozy.

Źródła:

http://www.serwisuroda.pl/component/content/article/34/254-moc-brzozy-zamknita-w-formule-kosmetykow

15

Jeżeli spodobał Ci się wpis, podziel się