Podróże

Spływ Krutynią – Mazury

     Tegoroczne wakacje spędziliśmy w Rucianem Nidzie. Same miasteczko, a raczej dwa miasteczka, nie różnią się wiele od podobnych na Mazurach. Jednak można tam przyjemnie spędzić czas i wypocząć. Znajduje się tu kilka ośrodków wypoczynkowych między innymi PTTK, Perła Jezior, Wodnik. Położenie miejscowości nad jeziorem Nidzkim zapewnia miłą rozrywkę, zarówno w pogodne jak i w trochę chłodniejsze dni. Dla tych, którzy szukają taniego noclegu, również się coś znajdzie. Szczególnie w spokojniejszej Nidzie, wielu mieszkańców posiada pokoje do wynajęcia,  po przystępnych cenach.

W Wodniku można dobrze zjeść, nie jest to tylko nasza opinia (Świeżynka jest pycha), trzeba przyznać, że jedzenie jest warte swojej ceny.

Miejscowość jest usytuowana niedaleko Mikołajek i Mrągowa, ale bliżej także można znaleźć ciekawe zakątki.

W tym wpisie chcielibyśmy skupić się na takim właśnie zakątku, który znajdziemy niespełna 6 km dalej w Ukcie. Wybraliśmy się tam na spływ kajakowy rzeką Krutynią. Na samym początku byliśmy miło zaskoczeni ceną, wychodzi ok. 50 zł za kajak. Piszemy około, ponieważ jest tam kilka firm wypożyczających kajaki. Wybraliśmy trasę z miejscowości Krutyń do Ukty. Nie płaci się tam za godzinę, tylko za wypożyczenie kajaka, więc nie musimy się spieszyć i możemy spokojnie delektować się mazurską przyrodą.

Spływ

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Spływ to przyjemność, leniwy nurt rzeki niemal samych nas prowadzi po jej meandrach. Krystalicznie czysta i niezbyt głęboka woda pozwala nam podziwiać nie tylko otoczenie, ale także to co znajduje się pod wodą.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Podczas spływu mamy wiele okazji do przystanku, aby poobcować z przyrodą  lub po prostu po to by odpocząć

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Kąpiel w tak malowniczym miejscu jest naprawdę niezwykła. Woda jest odświeżająca, ale nie zimna. Nie chciało nam się płynąć dalej 🙂 .

.

.

.

Obserwujemy tu naturę w jej znakomitej rozmaitości. Płynąc możemy spotkać kaczki, łabędzie oraz przepiękną roślinność wodną. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Wybrana przez nas trasa zapewniła nam rozrywkę na 5 godzin i było to naprawdę wystarczająco, biorąc pod uwagę, iż wiosłowanie jednak wymaga trochę wysiłku. Planujemy już kolejny spływ na następny rok, tym razem trochę inną trasą i oczywiście mamy nadzieję, że będzie jeszcze lepiej 🙂 .

Trasa spływu:  Krutyń – Ukta


Wyświetl większą mapę

 Gorąco zachęcamy do skorzystania z tej przygody. Ci szukający ciszy i spokoju powinni wybrać się w czasie tygodnia, ponieważ w weekend może zabraknąć kajaków a i tłok jest wtedy całkiem spory.

Podczas spływu można się zastanowić, czy nie warto trochę się postarać i zmienić swoje życie tak, aby obszary takie jak ten, pozostały niezmienione na długo. Wszystko co robimy u siebie w domu i swoim otoczeniu, również ma wpływ na takie miejsca. A przecież uwielbiamy przyrodę i lubimy się nią cieszyć.

 

K.R.

15

Jeżeli spodobał Ci się wpis, podziel się